Kiedy i dlaczego wykonuje się głęboszowanie?
Odpowiednie przygotowanie ziemi pod uprawę to podstawa uzyskania zadowalających plonów. Niestety, jeżeli po danym terenie często przejeżdżają maszyny rolnicze oraz przeprowadzane są na nim różnego rodzaju prace, gleba może zostać ubita, co negatywnie wpływa na stosunki wodno-powietrzne w ziemi. W takim przypadku pomoże nam głęboszowanie. Na czym ono polega? Czy trzeba wykonywać je samemu?
Co określa się mianem głęboszowania?
Celem głęboszowania jest rozluźnienie gleby. Dzięki temu pozytywnie wpłyniemy na jej nawodnienie, a co za tym idzie, na rozwój systemów korzeniowych posadzonych na niej roślin i uzyskane w następnym sezonie plony. Za sprawą regularnie przeprowadzanego głęboszowania możemy również uniknąć powstawania na danym terenie zastoisk wodnych, które są częstym zjawiskiem na ziemiach, gdzie pracują maszyny rolnicze.
Tego rodzaju zabiegi sprawdzają się przede wszystkim na ciężkich oraz średnich glebach. W przypadku przeprowadzania głęboszowania na innych podłożach należy zachować szczególną ostrożność. Zazwyczaj ten sposób poprawy jakości gleby jest wykorzystywany po żniwach raz na 4-5 lat. W niektórych przypadkach może być zastosowany również przed sezonem siewnym.
Czy można zlecić głęboszowanie firmie zewnętrznej?
Do przeprowadzenia głęboszowania potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, a także czasu. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na wykonywanie dodatkowych zadań. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje usługi dla rolnictwa. W gminie Barlinek fachowcy z przedsiębiorstwa Amd-Rol zadbają o glebę i przygotują ją na kolejny sezon. Warto podkreślić, że specjaliści zazwyczaj mają zaawansowany technologicznie sprzęt umożliwiający sprawne przeprowadzenie głęboszowania w taki sposób, aby nie zaszkodzić glebie i wspomóc rozwój roślin.